#EKO

98d2024-08-02 15:00:00 Dodaj do
kalendarza
date-symbol

Ekologia to nie tylko modne słowo

Troska o środowisko naturalne nie jest na OFF-ie zaledwie dodatkiem do muzyki, to także odpowiedzialność za miejsce, które pomaga stworzyć tożsamość festiwalu i inspiracja do przeniesienia służących najbliższemu otoczeniu praktyk do życia prywatnego.

Na OFF Festivalu dominuje dieta wegetariańska i wegańska, która stanowi 80% naszej oferty. Dlaczego jest to aż tak ważne? Hodowla zwierząt przyczynia się do erozji gleby, pochłania hektolitry wody i wiąże się z emisją ogromnych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Stawiając na posiłki roślinne, każdy z nas może bez większego wysiłku przyczynić się do poprawy jakości życia na naszej planecie. Jeżeli jednak mięso jest podstawą waszej diety, zadbamy o to, by na festiwalu pojawiły się produkty wyłącznie najwyższej jakości, weryfikowane na podstawie certyfikatów QAFP (Quality Assurance for Food Products dla drobiu i wieprzowiny) oraz QMP (Quality Meat dla wołowiny). Obydwa systemy restrykcyjne kontrolują produkcję w zakresie między innymi podawanych pasz (brak GMO, antybiotyków, mączki rybnej), genetyki (wykluczenie niektórych krzyżówek), hodowli, uboju, transportu i obróbki (brak glutaminianu) mięsa.

Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale również sposób, w jaki spożywamy posiłki – na OFF-ie dbamy o wykorzystywanie materiałów, które w łatwy sposób poddają się recyklingowi, korzystamy z biodegradowalnych naczyń oraz kubków wielorazowego użytku, nie korzystamy z plastikowych słomek.

Nasza ekipa sprzątająca cały czas czuwa i dba o porządek w dolinie Trzech Stawów, ale wasza pomoc jest niezbędna. Zachęcamy do korzystania z oznaczonych pojemników na śmieci i wspólne tworzenie przyjaznej oraz czystej atmosfery OFF Festivalu.

Zagrożeniem dla środowiska związanym z festiwalami, o którym często zapomina się ze względu na występowanie poza terenem imprezy jest dojazd. Według statystyk z lat 2008- 2018 zebranych przez Association of Independent Festivals z Wielkiej Brytanii jednym z największych problemów festiwali muzycznych jest transport – aż 66% uczestników i uczestniczek podróżuje samochodami, z czego ponad 33% zabiera maksymalnie jednego pasażera, co skutkuje bardzo dużą emisją dwutlenku węgla przez stosunkowo niewielką liczbę osób.

Na OFF-ie walczymy o minimalizowanie zanieczyszczania powietrza w trakcie przemieszczania się na nasz festiwal na dwa sposoby – udostępniając we współpracy z miastem Katowice darmową komunikację miejską, a także zachęcając do korzystania z miejskich rowerów, które można zostawić na parkingu tuż obok bramy wejściowej.

Działania na rzecz ekologii podejmowane przez OFF Festival były doceniane już w przeszłości, chociażby poprzez nagrodę Green’n’Clean czy nominację do tytułu Najbardziej Ekologicznego Festiwalu w Europie, ale najważniejsze jest dla nas dotarcie do waszej świadomości i zaproszenie do wspólnego zmieniania świata.

 

Nie ma przecież lepszego miejsca, żeby obudzić w sobie proekologiczną świadomość niż wasz ulubiony festiwal muzyczny.

Zwiń arrow-down-symbol