Offmine

Marcin Dyś: Buerak “Gold” – recenzja

25.11.2020

Wprawdzie temat rosyjskiej sceny alternatywnej był już przeze mnie poruszany, ale dotyczył głównie zespołów związanych mniej lub bardziej z Petersburgiem i sowieckim odpowiednikiem nowojorskiego klubu CBGB, czyli Leningradzkim Rock Klubem.

Dzisiaj wybierzemy się znacznie dalej, bo aż do Nowosybirska, gdzie w 2014 roku powstał zespół Buerak. 

Do recenzji wybrałem ich trzecią, wydaną w 2018 roku, płytę będącą kompilacją licznych EP i singli, które zespół dość intensywnie wydawał oraz dwóch pierwszych płyt. Pomimo tego swoistego eklektyzmu udało się osiągnąć dość dużą spójność. 

Ale ad rem - Buerak to duet dość niezwykły, prezentujący słuchaczom łagodną formę post-punka, lecz doprawioną odrobiną rosyjskiej popsy i melancholii. Pomimo tego, że momentami ociera się to o kicz, a teksty trącą czasami truzimem i niepoprawnym romantyzmem, (np. "Так мало есть хороших фильмов / А девушек красивых много, co można przetłumaczyć jako: "Tak mało jest dobrych filmów, a pięknych kobiet całkiem sporo") to jednak słucha się tego całkiem przyjemnie.

A dla Was: Buerak i piosenka "Immunitet"

Tekst powstał w ramach inicjatywy OFF MINE, autorem tekstu jest Marcin Dyś, twórca serwisu Posłuchaj, to do ciebie.


O autorze

Ze sceną alternatywną związany od ponad 20 lat. Basista, uczestnik koncertów, recenzent, autor książki "Oczami rockmana: Polska i świat w tekstach polskich twórców rockowych lat 80. i 90. XX wieku" oraz szeregu artykułów na tematy związane z muzyką.

https://todociebie.wixsite.com/todociebie | https://www.facebook.com/ToDoCiebie


OFF MINE to digitalowa część OFF Festival Katowice, którą chcemy współtworzyć wspólnie z Wami - naszą festiwalową publicznością! Ty też możesz opowiedzieć swoją festiwalową historię. Jesteśmy również otwarci na twórców treści. Na co dzień dzielimy się muzyczną pasją w grupie tematycznej. Dołącz do nas!