Offmine

Artur Rojek: Dlaczego mi się to nie znudziło?

09.09.2020

Muzyka. Dlaczego mi się to nie znudziło? Dlatego, że jest mi potrzebna do codziennego funkcjonowania.

Nie żartuję z tą potrzebą. Uświadomił mi to kolega, który bada wpływ muzyki na ludzi. Być może dla niektórych nie będzie to odkryciem, ale na co dzień funkcjonujemy z wpisanym w siebie napięciem wewnętrznym o różnej skali (w zależności od naszej konstrukcji układu nerwowego). Napięcie bywa niskie, średnie, a czasem wysokie. Można to zbadać. Żadna z wartości nie świadczy o Tobie źle. Napięcie można na swój sposób łagodzić albo podbijać, a jak to ogarniesz, to może Ci to służyć. W przypadku dużego napięcia trzy główne sposoby na rozładowanie to sport, muzyka i używki.

Kiedyś o tym nie wiedziałem, a w związku z tym, że skala napięcia jest u mnie raczej wysoka, to podświadomość pchała mnie w stronę słuchania muzyki od momentu kiedy zacząłem chodzić. Śpiewu zacząłem używać w przedszkolu. Żeby zaimponować koleżance udawałem Drupiego. W pierwszej klasie szkoły podstawowej  usłyszałem dziecięce chórki w „Another Brick In The Wall”  i skumałem, że to najbardziej przejmująca rzecz na świecie. Potem przyszły czasy płaczu wujka podczas imprez rodzinnych, kiedy śpiewałem „Mamo moja ty” i wzruszeń Pani na lekcji muzyki, kiedy śpiewałem „A wszystko te czarne oczy”. Na koniec pojawiła się pasja nagrywania wszystkiego co grali w radio, a za nią chęć dzielenia się odkryciami z innymi. I chociaż nikt z bliskich nie wychwycił tej szczególnej relacji, po wielu latach fascynację odkrywania i tworzenia połączyłem i tak zostało.

Muzyka mnie uspokaja. Czy w roli głównej czy stanowiąc tło, zawsze jest. W związku z pracą bywa, że mam jej dosyć. Ale to nie świadczy o tym, że jej nie lubię. Każda intensywna relacja potrzebuje czasem odpoczynku. Jakkolwiek nie ma opcji na nudę.

Tekst powstał w ramach inicjatywy OFF MINE, autorem tekstu jest Artur Rojek, pomysłodawca, twórca i dyrektor artystyczny OFF Festivalu.

fot. Osiemdziewięć


OFF MINE to digitalowa część OFF Festival Katowice, którą chcemy współtworzyć wspólnie z Wami - naszą festiwalową publicznością! Ty też możesz opowiedzieć swoją festiwalową historię. Jesteśmy również otwarci na twórców treści. Na codzień dzielimy się muzyczną pasją w grupie tematycznej. Dołącz do nas!